Geopolitisk usikkerhed manifesterer sig fra start i 2026
Akkurat inde i 2026 ser vi, hvordan magt kan skifte hænder hurtigt, hvordan landes suverænitet igen bliver genstand for forhandling, og hvordan beslutninger truffet langt fra Danmark får direkte konsekvenser for virksomheder og ledere tæt på.
Tobias Thaning
Program Director
Geopolitik er ikke længere et bagtæppe, men et aktivt vilkår for ledelse. Usikkerhed, strategisk pres og nye former for risiko kræver, at ledere kan forstå og handle i en verden, hvor stabilitet ikke kan tages for givet.
Hos CBS Executive Fonden omsætter vi denne kompleksitet til konkret indsigt og handling. Derfor har vi samlet en række læringstilbud, der styrker din evne til at navigere sikkert i en ny virkelighed, hvor ingen leder er en ø, helt for sig selv.
Geopolitik er et ledelsesanliggende i 2025
Den geopolitiske horisont rummer både mørke og lys og erfarne ledere skal have blik for begge. Sådan lyder beskeden fra Anja Dalgaard-Nielsen, professor og ny prodekan på CBS, i en ny artikel i Finans. Hun peger på, at selv om verdenssituationen i dag præges af hybridtrusler og uforudsigelighed, så rummer den nye geopolitiske virkelighed også forretningsmæssige muligheder.
☝ Men det kræver noget af ledere, understreger Anja Dalgaard-Nielsen.
Topledere skal være villige til at allokere nye ressourcer til risikostyring og opretholde stærke relationer med branchefæller.